Як мінімізувати крадіжки у магазині?
Організуючи та розвиваючи роздрібний бізнес, потрібно пам'ятати, багатьох речах, одна з яких – можливі крадіжки у магазині. На жаль, крадіжки не просто можливі, а неминучі. У будь-якому магазині з будь-яким ступенем оснащеності товари, за які «забули заплатити» — даність, з якою доводиться мати справу щодня, і чим більше магазин, тим більша кількість такого товару має місце. Також, крім товару, з магазину можуть бути викрадені обладнання та кошти.
Повністю захистити себе від крадіжок на сьогоднішній день неможливо, але значно мінімізувати їх – цілком досяжне завдання. Ефективність тих чи інших методів захисту від крадіжок залежить насамперед від розміру магазину. У невеликих магазинів, дотримуватися правил безпеки і стежити за товаром набагато простіше, ніж у великих. Крім того, багато методів захисту часто не використовуються, оскільки в деяких випадках вартість потенційно вкрадених товарів менша, ніж заходи щодо їх захисту.
Щоб мінімізувати крадіжки у роздрібному магазині, необхідно вести роботу з кількох напрямків.
Насамперед, потрібно створити ефективно працюючу систему навчання персоналу заходам щодо запобігання крадіжкам у магазині.
Багато в чому добробут магазину залежить саме від персоналу, який знаходиться у залі. Це може бути продавці, старші продавці, у деяких випадках – управляючі. У функціонал лінійного персоналу повинні входити як робота з покупцями і дотримання порядку у залі, а й спостереження, що у більшості випадків дозволяє запобігти крадіжці.
Доречи, ми пропонуємо відео тренінги з логістики в Україні, а також відео тренінг складська логістика, від компанії nbc.ua
Лінійні працівники повинні:
- не залишати торговий зал без нагляду;
- звертати увагу на кожного, хто входить до магазину: часто це можливо протягом усього року, за винятком святкового сезону, коли покупців стає занадто багато;
н- не залишати покупця одного: навіть якщо той, хто увійшов, не схильний до спілкування, продавець може бути трохи віддалік, але в той же час бути поруч, і не відходити занадто далеко – у цьому випадку потенційні злодії розуміють, що знаходяться під наглядом і, швидше за все , відмовляться від спроби вкрасти;
- нагадувати покупцю собі: якщо покупець довго перебуває у магазині, продавець зобов'язаний з певним інтервалом нагадувати йому своїй присутності поруч;
- бути пильними: не варто думати, що мати з коляскою або підлітки невинні, тому що дуже часто крадіжки здійснюють саме ті люди, на яких можна подумати в останню чергу;
- не піддаватися на провокації: якщо до торговельного залу заходять одночасно кілька людей, і один із них намагається відвернути продавця, швидше за все, це професійні злодії, які працюють спільно;
- не дозволяти покупцям ходити по торговому залу з товаром до рук;
пропонувати покупцеві залишати більше сумки та пакети: у багатьох роздрібних магазинах не передбачені камери зберігання, але, оскільки магазин проглядається, можна запропонувати покупцеві залишити сумки поруч із касою, або в іншому зручному безпечному місці, щоб унеможливити покласти в пакет неоплачений товар;
- Звертати увагу на зовнішній вигляд покупця: якщо мова йде, магазинах одягу, уважність продавця може запобігти спробі злодія забрати неоплачені речі «на собі»;
- досконально знати асортимент: це правило особливо важливо у роздрібних продажах, пов'язаних з одягом, але знадобиться і в тих магазинах, які продають інші категорії продуктів – знаючи свій продукт «в лице» продавець без зусиль розпізнає його на злодії та своєчасно запобігти крадіжці;
- не залишати касовий апарат без нагляду;
- бути зацікавленими у добробуті магазину: якщо продавцям байдуже, крадуть товар чи ні, крадіжки відбуватимуться набагато частіше.
Істотно підвищує мотивацію преміювання персоналу за підсумками періодичних інвентаризацій – що менше товару вкрадено (а це показник пильності персоналу), то більше вписувалося премія. З метою профілактики необхідно влаштовувати міні-інвентаризації кожні кілька місяців, а повномасштабні інвентаризації щокварталу і/або щорічно.
За дотримання цих правил будь-який магазин тільки виграє, тому що потенційні покупці будуть почуватися важливими, а потенційні злодії — відчувати себе «під наглядом», що, у свою чергу, суттєво ускладнить завдання.
Проте, чи варто пам'ятати тому, що крадіжку можуть зробити не лише ті, хто входить до магазина, але й, на жаль, самі співробітники. Особливо часто подібну ситуацію можна спостерігати на тих торгових точках, де є так звана «плинність кадрів» і сезонна зайнятість. У усталених колективах, у яких панує довіру, подібні випадки зустрічаються набагато рідше. Але навіть у таких магазинів потрібен постійний контроль.
Наша компанія, пропонуємо онлайн тренінги з логістики в Україні, а також онлайн тренінг транспортна логістика, від компанії nbc.ua
У зв'язку з цим працівники повинні (рекомендований перелік дій):
- перевіряти особисті речі одне одного під час виходу з торгової точки;
- вести спеціальний журнал обліку тих речей співробітників, які були придбані в їхньому магазині, або магазині аналогічного ж бренду, щоб не виникало плутанини;
- вести облік готівки на початок та на кінець робочого дня;
- перевіряти індивідуальні шафки один одного на щоденній основі;
- дотримуватись касової дисципліни;
- по можливості здійснювати операції з грошима виключно вдвох;
- Спостерігати за технічним персоналом: часто для різноманітних робіт на території торгової точки запрошуються представники сторонніх організацій, за якими потрібно здійснювати спостереження, перевіряти їх сумки та пакети на виході з магазину, вести спеціальний журнал обліку відвідувань, а після догляду перевіряти зал.
Безумовно, подібні заходи можуть зустріти опір з боку персоналу, оскільки вони можуть бути посягання на особистий простір. Проте, ця проблема вирішувана.
Перш за все, весь персонал, що працює в магазині, необхідно завчасно знайомити з вимогами безпеки ще на стадії прийому на роботу, пояснюючи, чому саме це так важливо і яким чином такий комплекс заходів дозволить уникнути крадіжок.
Крім того, важливо акцентувати увагу на тому, що подібні заходи потрібні, у тому числі, і для захисту самих співробітників, оскільки в такому разі за будь-якої спірної ситуації правда буде на боці продавця.
Згодом, вже після прийому на роботу, перелік правил, яких повинні дотримуватись співробітники, слід об'єднати в один спільний документ, з яким, у свою чергу, має бути ознайомлений кожен, хто працює у магазині. Наприкінці такого документа весь персонал має розписатися.
У великих організаціях цією сферою управляють спеціальні відділи та підрозділи, що займаються роботою щодо запобігання втратам. Заходи фіксуються у спеціальних документах та планах щодо запобігання втратам і виконуються співробітниками на всіх торгових точках без винятку.
Злагоджена колективна робота в цьому напрямку приносить свої плоди і спрощує трудові будні – дисципліну, як правило, важко і незвично дотримуватися лише першого часу. Згодом це створює відчуття захищеності та усвідомлення того, що все, що могло бути зроблено – робиться.
Таким чином, дотримання дисципліни загалом допомагає суттєво мінімізувати крадіжки. Але грамотна робота працівників – це далеко ще не все. Велике значення має сам товар, насамперед, його габарити та розташування у торговому залі. Великогабаритний товар набагато складніше вкрасти, ніж товар маленького розміру, тому дрібним позиціям має бути приділено більш пильна увага.
підвищує мотивацію преміювання персоналу за підсумками періодичних інвентаризацій – що менше товару вкрадено (а це показник пильності персоналу), тим більша премія. З метою профілактики необхідно влаштовувати міні-інвентаризації кожні кілька місяців, а повномасштабні інвентаризації щокварталу і/або щорічно.
За дотримання цих правил будь-який магазин тільки виграє, тому що потенційні покупці будуть почуватися важливими, а потенційні злодії — відчувати себе «під наглядом», що, у свою чергу, суттєво ускладнить завдання.
Проте чи варто пам'ятати, тому, що крадіжку можуть зробити не лише ті, хто входить до магазину, але й, на жаль, самі співробітники. Особливо часто подібну ситуацію можна спостерігати на тих торгових точках, де є так звана «плинність кадрів» і сезонна зайнятість. У усталених колективах, у яких панує довіру, подібні випадки зустрічаються набагато рідше. Але навіть у таких магазинах потрібен постійний контроль.
P/S: цікаво буде дізнатись про - Методологія Lean: що це, кому та як використовувати, і обов'язково про - як впроваджувати lean - технології у логістиці, це дуже корисні поради для вашої компанії. І не менш цікаві поради - Як мінімізувати крадіжки у магазині? І про онлайн тренінги з логістики в Україні, і не тільки.