По всем вопросам обращаться
info@nbc.ua
(044) 233-46-69

Чи потрібний бізнес-план для залучення інвестицій?

Фахівці з продажу бізнесу в Україні розповіли про те, наскільки критично мати бізнес план для залучення інвестицій.

З кожним роком дедалі більше ініціаторів проектів та стартапів в Україні шукають інвестора для розвитку свого бізнесу. Існують загальноприйняті підходи у процесі залучення інвестицій, які вимагають розробки бізнес-плану, але в українських реаліях понад половина підприємців діють інакше. Та й самі інвестора не дуже й вірять у намальовані "від стелі" цифри підприємців-початківців.

Досвід нашої компанії показує, що часто підприємці буквально малюють свій бізнес-план на серветці у кафе. Зрозуміло, подібний формат презентації пропозиції навряд чи зацікавлять серйозного інвестора, а проект покаже не з найкращого боку.

Наше видання вирішило підготувати кілька порад про те, як слід діяти підприємцю для презентації своєї бізнес-ідеї інвестору та які вимоги інвесторів щодо бізнес-плану та інших супровідних документів, а також поділитися робочими шаблонами документів.


Помилки під час підготовки бізнес-плану.
Зазвичай бізнес-проекти презентують інвесторам у кількох формах, одна з них - усна презентація. Підприємці на словах пояснюють перспективи та переваги свого бізнесу. Однак навіть якщо здобувач інвестицій блискуче володіє ораторським мистецтвом, має харизму і гарні акторські новики, то цього, на жаль, недостатньо. Зазвичай підприємці описують широкі перспективи свого бізнесу, але підкріпити свої слова цифрами та аналітикою можуть важко.

Інвестора, як правило, цікавлять конкретні показники ефективності інвестиційного проекту. Основними показниками є такі:
 - IRR - Внутрішня норма прибутковості
 - NPV - Чиста наведена вартість
 - PP - Період окупності інвестицій
 - DPP - Дисконтований період окупності
 - PI - Індекс рентабельності інвестицій

Крім основних показників для ухвалення рішення інвестору також потрібно мати докладну інформацію про проблему, яку вирішує проект, характеристики продукту і технології, що використовуються, бізнес та фінансову модель, ринок і конкурентне середовище, систему збуту та просування, перспективи розвитку бізнесу в який він планує вкладати гроші, а також можливості виходу з бізнесу.

Подати всі необхідні дані без ретельної підготовки вкрай складно, тому ми рекомендуємо не робити ставку лише на словесне подання проекту, а підкріпити його детальним бізнес-планом перед зустріччю з інвестором.

Як скласти бізнес-план?
Існують світові стандарти бізнес-планування, які ми рекомендуємо використовувати при складанні бізнес-плану. Насамперед, йдеться про стандарти UNIDO (Організація Об'єднаних націй з промислового розвитку), методику Світового Банку та Міжнародну фінансову корпорацію. В Україні існують стандарти бізнес-планування Державного агентства з питань інвестицій та розвитку.

Слід зазначити, що методики складання бізнес-планів багато в чому схожі і відрізняються лише послідовністю основних пунктів у структурі. Також методики UNIDO та ЄБРР роблять основний акцент на економічну ефективність проекту, а методика Світового банку приділяє більше уваги оцінці ринку. Українські методики повністю скопійовані із західних аналогів.

Навіщо проводять анкетування?
Інвестиційні компанії та інвестори часто проводять анкетування серед здобувачів інвестицій для того, щоб швидко з'ясувати необхідну інформацію та відфільтрувати відповідні під їх критерії проекти.

На основі отриманих даних анкети інвестор може, як самостійно сформувати бізнес-план, так і допомогти його скласти здобувачу інвестицій з урахуванням певних вступних даних та стратегії розвитку бізнесу. Цей підхід хороший тим, що основний масив робіт лягає на професіоналів, які зважать на всі ризики, прорахують усі маркетингові ходи і створять ефективну стратегію розвитку спільного бізнесу.

Компанія InVenture також розробила спеціалізовану анкету, заповнивши яку інвестор зможе отримати первинне враження про інвестиційний проект. Завантажити анкету можна за посиланням.

Як уявити бізнес-план на зустрічі з інвестором?
Розробка бізнес-плану, як правило, займає кілька тижнів копіткої роботи, а сам документ може становити до сотні сторінок. Зрозуміло, що інвестору вся ця інформація під час першої зустрічі буде не потрібна, а тому найкращий варіант – скласти коротку презентацію проекту, її також називають тизером або брифом. Це невеликий документ на кілька сторінок (вижимання з бізнес-плану), в якому міститься лише найважливіша інформація, що характеризує інвестиційну привабливість проекту.

Якщо Ваш проект відноситься до венчурного напрямку та вимагає залучення професійних бізнес ангелів або венчурних фондів, найкращим способом презентувати ваш проект є pitch deck або investor deck. Це спеціальний формат презентації, розроблений у PowerPoint, націлений на те, щоб переконати венчурного інвестора вкласти гроші в проект. Pitch deck зазвичай включає близько 10-20 слайдів, на яких у доступній та наочній формі викладено бізнес модель проекту. У презентації обов'язково повинні бути присутніми інфографіка та картинки, на які акцентуватиме увагу інвестор.

Висновок.
То чи потрібний бізнес-план для залучення інвестицій? Однозначно – так! Без бізнес-плану та підготовленої презентації навіть найперспективніший і найприбутковіший проект не зможе отримати й копійки від інвестора. Українські ж бізнесмени та підприємці часто ставляться до бізнес-планування безвідповідально, тому вони часто обділені увагою як приватних, так і професійних інвесторів.

P/S: Пропонуємо статті наших коллег:
Цікаво, Як дівчині освідчитися в коханні оригінально?
І Як навчитися подобатися чоловікам?
Також поради нашого сайту:
*** Технології контролю логістичних процесів, в наш час.
Можливо і - Як заробити гроші в інтернеті?
Также - Как ускорить складские операции?