Основні види норм праці. Основні способи обліку трудових норм
*** Основна мета норм праці — забезпечити контроль за трудовою діяльністю працівників та встановити об'єктивні критерії для оцінки їхньої продуктивності. Порушення норм праці може бути основою застосування різних заходів дисциплінарного впливу чи навіть звільнення працівника, якщо такі порушення систематичні.
Встановлення норм праці грає ключову роль життя організації. Не лише інструмент визначення заробітної плати працівників, а й глибокий аналіз, що охоплює різноманітні аспекти праці. При розгляді цього питання варто враховувати, що заробітна плата співробітника значною мірою залежить від багатьох факторів, таких як його кваліфікація, ступінь складності роботи, що виконується, і робочі умови.
* Важливо зазначити, що норми праці мають бути справедливими та розумними, враховуючи умови праці, здоров'я працівників та їх соціальні права. Дотримання норм праці - важливий аспект у забезпеченні прав та інтересів працівників та забезпеченні продуктивності праці в організаціях.
Базові завдання норм праці
Норми праці (НТ) вводиться для підприємства на вирішення таких задач:
- Складання плану роботи.
- правильна організація робочої діяльності.
- грамотний розподіл обов'язків між співробітниками.
- Оцінка роботи спеціалістів для подальшого преміювання.
- Розробка обґрунтованої норми трудовитрат для кожного напряму діяльності.
- аналізів можливих способів збільшення продуктивності.
- зменшення собівартості товару.
- оптимізація застосування виробничих ресурсів.
Нормування праці вирішує низку завдань. Використання норм для підприємства дозволяє підвищити ефективність діяльності кадрового складу.
Пропонуэмо онлайн тренінги з нормування праці в Україні, та управління чисельністю: розрахунок трудовитрат, драйвера чисельності та інші питання на нашому сайті nbc.ua від компанії "Бізнес центр Національний"
Основні способи обліку трудових норм
Трудові операції можуть враховуватися різними способами. Характер одержуваних даних та його особливості їх фіксації визначають той чи інший спосіб, обраний для нормування.
1. Хронометраж – традиційний метод, використовуваний обліку витраченого робочого дня кожний елемент трудовий операції чи всю її цілком. Його можна застосовувати, якщо в технологічному процесі та сама операція повторюється неодноразово. Виміри повинні бути зроблені кілька разів (не менше 6, для більшої точності роблять до 80 вимірів).
2. Фото робочого часу – обліку піддаються абсолютно всі трудові витрати протягом певного часу (наприклад, робочого дня, зміни). Винятків не передбачається. Таким чином, можна вивчити тимчасові витрати:
кожного окремого працівника;
групи, бригади;
дій однієї групи персоналу різних ділянках праці («маршрутна» фотографія).
3. Моментальні спостереження – так можна одержати усереднені показники зайнятості працівників та устаткування. Нормувальник фіксує завантаженість у будь-який окремо взятий момент часу. Чим більше спостережень, тим вища точність.
Різновиди норм праці
Існують НТ, які затверджені на державному рівні. Проте підприємству рекомендується з урахуванням офіційних значень розробити власні норми. Вони мають відповідати індивідуальним потребам компанії. Наприклад, підприємство визначає обсяг продукції, який має бути виготовлений за заданий проміжок часу.
Норми праці поділяються на види залежно від способу їх визначення:
- обґрунтовані за допомогою наукового методу.
- отримані дослідно-статистичним шляхом.
Також вони поділяються на види залежно від змісту:
- Показники часу.
- Показники виробітку.
- значення чисельності.
- показники обслуговування.
- значення керованості.
Розглянемо основні норми праці, і навіть їх особливості.
*** ВАЖЛИВО! Точність затвердженої для підприємства норми праці залежить від цього, яку саме норму обрано. Цей показник визначається виходячи з особливостей, притаманних конкретної підприємства: тяжкість праці, наявне устаткування, кількість працівників для підприємства та інше.
Бажаєте розібратися в управлінні чисельністю та нормуванні праці?
Приходьте на онлайн семінари Нормування праці як гарантія зростання ефективності праці працівників. Ви дізнаєтесь методики та інструменти розрахунку чисельності, вивчіть драйвери чисельності, норми розрахунку та калькулятори для різних категорій персоналу. Можете пропонувати сучасні та ефективні рішення щодо управління чисельністю у своїх організаціях. Ви детально розгляньте кейси планування чисельності у різних галузях: рітейл, логістика...).
*** Пропонуємо для вас дізнатись - як вести успішні переговори щодо закупівлі з великими компаніями