Способи зниження крадіжок товару в магазині: корисні поради та рекомендації
Проблема крадіжок товару є однаково важливою для магазинів будь-яких форматів. Зловмисниками можуть виступати будь-хто – починаючи від студентів та закінчуючи літніми людьми.
Для боротьби з несанкціонованим виносом товару з магазину використовуються різні види техніки – це системи відеоспостереження, радіочастотні протикрадіжні пристрої, турнікети з детекторами та багато іншого.
Найголовніше для захисту від крадіжок із торгових точок забезпечити комплексний підхід.
- Встановлення протикрадіжної системи запобігатиме несанкціонованому виносу неоплаченого товару з торгового залу.
- Завдяки дзеркалам безпеки (круглі дзеркала, що не б'ються, мають спеціальну опуклу форму) забезпечується збільшений огляд території.
– На товари бажано встановити захисні датчики.
- В обов'язковому порядку варто обладнати магазин відеокамерами для контролю касирів, складів та сліпих зон.
- Уважно ставтеся до підбору кадрів для охорони приміщення, найкраще укласти договір із спеціалізованими організаціями.
Дотримуючись цих рекомендацій, ви зможете знизити ризик крадіжки та зберегти свої товари.
Пропонуємо - відео тренінги для керівників, а також, відео тренінги управління запасами, що проводить Ярослав Степченков.
У зв'язку з цим працівники повинні (рекомендований перелік дій):
- перевіряти особисті речі одне одного під час виходу з торгової точки;
- вести спеціальний журнал обліку тих речей співробітників, які були придбані в їхньому магазині, або магазині аналогічного ж бренду, щоб не виникало плутанини;
- вести облік готівки на початок та на кінець робочого дня;
- перевіряти індивідуальні шафки один одного на щоденній основі;
- дотримуватись касової дисципліни;
- по можливості здійснювати операції з грошима виключно вдвох;
- Спостерігати за технічним персоналом: часто для різноманітних робіт на території торгової точки запрошуються представники сторонніх організацій, за якими потрібно здійснювати спостереження, перевіряти їх сумки та пакети на виході з магазину, вести спеціальний журнал обліку відвідувань, а після догляду перевіряти зал.
Для того, щоб мінімізувати крадіжки, товар має:
- бути грамотно розташований: не варто, наприклад, розташовувати дрібногабаритний товар надто близько до входу в магазин, або в місцях, що погано проглядаються;
- наскільки можна мати захисну упаковку: подібну упаковку як багаторазових пластикових контейнерів, які закриваються на ключ, можна спостерігати, зокрема, у магазинах побутової техніки;
- мати власники, які ускладнюють його виїмку: прикладом можуть бути стрижні з гумовими наконечниками, які продавець знімає самостійно, щоб віддати товар покупцю;
- стояти чи лежати в такий спосіб, щоб простежувалося кількість: у «відрах», коробках та інших ємностях, у яких товар лежить хаотичним чином, важко відстежити, скільки його залишилося і пропало щось;
- видаватися тільки продавцем: тут швидше не «повинен», а «може» – таке можливо далеко не скрізь, але в деяких невеликих роздрібних магазинах (часто – в салонах стільникового зв'язку) товар представлений у спеціальних шафках, ключ від яких є тільки у персоналу магазину.
Крім цього можна згадати і планування самого магазину. Якщо йдеться, невеликій торговій точці, вона повинна бути спроектована таким чином, щоб у ній не було зон і «закутків», що важко переглядаються, в яких може бути безперешкодно скоєна крадіжка. Якщо таке планування неможливе, матеріал, з якого виготовлені полиці, повинен бути по можливості бути прозорим.
Важливою частиною системи запобігання крадіжкам є додаткові засоби захисту, які у багатьох магазинах давно стали незамінними. Якщо вищезгадані пункти (крім устрою магазину) здебільшого не вимагають матеріальних вкладень, то пристрої, системи та предмети, яких піде мова нижче, неминуче спричиняють додаткові витрати.
З метою безпеки магазини мають бути обладнані:
- антикражними воротами: у разі, якщо в магазині використовуються засоби магнітного захисту, такі як, наприклад, протикрадіжні етикетки, брелоки тощо;
- системою відеоспостереження: що менше «сліпих» зон буде присутня, тим краще;
- "тривожною кнопкою" або її аналогами: бувають ситуації, в яких крадіжку виходить помітити, але не запобігти - у цих випадках тривожна кнопка допоможе персоналу роздрібної точки або охоронному підприємству своєчасно відреагувати на надзвичайну ситуацію, крім того, тривожна кнопка важлива для безпеки самих працівників. ;
- охоронною сигналізацією: далеко не всі торгові точки працюють цілодобово, тому захищати їх від несанкціонованого вторгнення потрібно і тоді, коли персонал не присутній у магазині, при цьому деякі магазини вважають за краще «доповнювати» свою систему безпеки послугами професійних «сек'юріті», особливо якщо мова йде йде точках, у яких реалізується дорогий товар.
При дотриманні всіх рекомендацій, зазначених вище, крадіжки в роздрібному магазині можна якщо не повністю припинити, то суттєво скоротити. Однак, далеко не у всіх магазинах існує можливість, насамперед, матеріальна, всебічно убезпечити себе.
Як уже говорилося раніше, заходи, що стосуються дисципліни співробітників та розташування товару. не важко втілити в життя практично в будь-якому магазині, оскільки вони не тягнуть за собою істотних матеріальних витрат.
Якщо ж говорити про додаткове обладнання, як система відеоспостереження, магнітний захист та інше – тут багато хто діє на свій розсуд. Часто можна побачити, що магазини не використовують магнітних наклейок та брелоків – вони досить дорогі, тому покрити витрати за вкрадений товар для компанії може бути вигіднішим, ніж забезпечувати магнітний захист продукції. Тут необхідно приймати рішення, виходячи з політики окремо взятого магазину та специфіки товарів, які в ньому продаються.
Також важливо згадати, такий спосіб мінімізації ризиків як страхування. До цього способу розумно вдаватися як тим, хто може дозволити собі всебічний захист, так і тим, хто не може покрити витрати на неї. На перший погляд може здатися, що для всебічно оснащеного магазину подібний захід не є обов'язковим, але це не так. В цьому випадку варто подумати непередбачуваних ситуаціях, таких як, наприклад, евакуація. Багато хто з нас хоч раз у житті були учасниками евакуації з торгових центрів, і, не має значення, має евакуація під собою реальний ґрунт чи ні, магазини під час нього залишаються беззахисними перед крадіжками. Саме тому варто додатково убезпечити себе від тих ситуацій, які можуть статися, навіть якщо здається, що враховано все (або практично все).
Що стосується великих магазинів, тут ситуація набагато складніша. У зв'язку з тим, що в тих торгових точках, де великі торгові площі та потік покупців, важко відстежити кожного, хто входить, крадіжки відбуваються набагато частіше. Співробітників у великому роздробі по відношенню до кількості покупців набагато менше, тому їхня дисципліна має бути жорсткішою, ніж дисципліна в маленьких роздрібних магазинах.
Персонал повинен бути пильним і спостерігати якщо не за всіма покупцями, то за тими, хто викликає у них підозру обов'язково. Менеджери повинні бути не менш пильними по відношенню до співробітників, виконуючи процедури їх перевірки наприкінці робочого дня та протягом зміни. Касова дисципліна повинна незмінно дотримуватися.
Що стосується товару, тут має бути віддано особливу перевагу засобам його індивідуального захисту, саме тому, що у великому роздрібному магазині (наприклад, в продуктовому гіпермаркеті) стежити за всіма людьми, що входять до нього, фізично не представляється можливим, тому завдання керівництва - максимально ускладнити злодіїві процес присвоєння товару. Тут повинні йти в хід магнітні наклейки і брелоки, індивідуальні пластикові контейнери, тримачі з обмежувачами, що закручуються, спеціальні кріплення для товару (зокрема, для техніки) та ін.
В обов'язковому порядку на вході в будь-який великий роздрібний магазин повинні бути шафи, в якому покупці можуть залишити свої особисті речі. Це не тільки дозволить захистити від крадіжок сам магазин, але також і покупців, які, захоплені покупками, можуть не помітити протиправних дій щодо їхнього власного майна (наприклад, таке можливо, якщо покупниця залишила свою дамську сумочку в продуктовому візку і пішла далі по рядах).
Особливе місце у системі безпеки займає відеоспостереження. В силу того, що на великих торгових площах неможливо встановити камери так, щоб сліпі зони повністю були відсутні, навігація відеоспостереження має бути спроектована таким чином, щоб захистити найцінніший і при цьому малогабаритний товар. Наприклад, у гіпермаркетах дуже часто немає камер у відділах з крупами, фруктами та овочами, але завжди є у відділах з алкоголем, сигаретами, гаджетами.
При дотриманні всіх вищезгаданих правил крадіжки в магазині можна істотно мінімізувати. Пильне ставлення співробітників, дисципліна, засоби індивідуального захисту та належним чином обладнане приміщення сприятимуть тому, що потенційні злодії швидше відмовляться від спроби вчинення крадіжки, побоюючись викриття.
P/S: Пропонуємо статті з нашого сайту - що таке митна вартість, а також, ощадлива логістика Lean Logistics, нові можливості для вашої компанії.
Для боротьби з несанкціонованим виносом товару з магазину використовуються різні види техніки – це системи відеоспостереження, радіочастотні протикрадіжні пристрої, турнікети з детекторами та багато іншого.
Найголовніше для захисту від крадіжок із торгових точок забезпечити комплексний підхід.
- Встановлення протикрадіжної системи запобігатиме несанкціонованому виносу неоплаченого товару з торгового залу.
- Завдяки дзеркалам безпеки (круглі дзеркала, що не б'ються, мають спеціальну опуклу форму) забезпечується збільшений огляд території.
– На товари бажано встановити захисні датчики.
- В обов'язковому порядку варто обладнати магазин відеокамерами для контролю касирів, складів та сліпих зон.
- Уважно ставтеся до підбору кадрів для охорони приміщення, найкраще укласти договір із спеціалізованими організаціями.
Дотримуючись цих рекомендацій, ви зможете знизити ризик крадіжки та зберегти свої товари.
Пропонуємо - відео тренінги для керівників, а також, відео тренінги управління запасами, що проводить Ярослав Степченков.
У зв'язку з цим працівники повинні (рекомендований перелік дій):
- перевіряти особисті речі одне одного під час виходу з торгової точки;
- вести спеціальний журнал обліку тих речей співробітників, які були придбані в їхньому магазині, або магазині аналогічного ж бренду, щоб не виникало плутанини;
- вести облік готівки на початок та на кінець робочого дня;
- перевіряти індивідуальні шафки один одного на щоденній основі;
- дотримуватись касової дисципліни;
- по можливості здійснювати операції з грошима виключно вдвох;
- Спостерігати за технічним персоналом: часто для різноманітних робіт на території торгової точки запрошуються представники сторонніх організацій, за якими потрібно здійснювати спостереження, перевіряти їх сумки та пакети на виході з магазину, вести спеціальний журнал обліку відвідувань, а після догляду перевіряти зал.
Для того, щоб мінімізувати крадіжки, товар має:
- бути грамотно розташований: не варто, наприклад, розташовувати дрібногабаритний товар надто близько до входу в магазин, або в місцях, що погано проглядаються;
- наскільки можна мати захисну упаковку: подібну упаковку як багаторазових пластикових контейнерів, які закриваються на ключ, можна спостерігати, зокрема, у магазинах побутової техніки;
- мати власники, які ускладнюють його виїмку: прикладом можуть бути стрижні з гумовими наконечниками, які продавець знімає самостійно, щоб віддати товар покупцю;
- стояти чи лежати в такий спосіб, щоб простежувалося кількість: у «відрах», коробках та інших ємностях, у яких товар лежить хаотичним чином, важко відстежити, скільки його залишилося і пропало щось;
- видаватися тільки продавцем: тут швидше не «повинен», а «може» – таке можливо далеко не скрізь, але в деяких невеликих роздрібних магазинах (часто – в салонах стільникового зв'язку) товар представлений у спеціальних шафках, ключ від яких є тільки у персоналу магазину.
Крім цього можна згадати і планування самого магазину. Якщо йдеться, невеликій торговій точці, вона повинна бути спроектована таким чином, щоб у ній не було зон і «закутків», що важко переглядаються, в яких може бути безперешкодно скоєна крадіжка. Якщо таке планування неможливе, матеріал, з якого виготовлені полиці, повинен бути по можливості бути прозорим.
Важливою частиною системи запобігання крадіжкам є додаткові засоби захисту, які у багатьох магазинах давно стали незамінними. Якщо вищезгадані пункти (крім устрою магазину) здебільшого не вимагають матеріальних вкладень, то пристрої, системи та предмети, яких піде мова нижче, неминуче спричиняють додаткові витрати.
З метою безпеки магазини мають бути обладнані:
- антикражними воротами: у разі, якщо в магазині використовуються засоби магнітного захисту, такі як, наприклад, протикрадіжні етикетки, брелоки тощо;
- системою відеоспостереження: що менше «сліпих» зон буде присутня, тим краще;
- "тривожною кнопкою" або її аналогами: бувають ситуації, в яких крадіжку виходить помітити, але не запобігти - у цих випадках тривожна кнопка допоможе персоналу роздрібної точки або охоронному підприємству своєчасно відреагувати на надзвичайну ситуацію, крім того, тривожна кнопка важлива для безпеки самих працівників. ;
- охоронною сигналізацією: далеко не всі торгові точки працюють цілодобово, тому захищати їх від несанкціонованого вторгнення потрібно і тоді, коли персонал не присутній у магазині, при цьому деякі магазини вважають за краще «доповнювати» свою систему безпеки послугами професійних «сек'юріті», особливо якщо мова йде йде точках, у яких реалізується дорогий товар.
При дотриманні всіх рекомендацій, зазначених вище, крадіжки в роздрібному магазині можна якщо не повністю припинити, то суттєво скоротити. Однак, далеко не у всіх магазинах існує можливість, насамперед, матеріальна, всебічно убезпечити себе.
Як уже говорилося раніше, заходи, що стосуються дисципліни співробітників та розташування товару. не важко втілити в життя практично в будь-якому магазині, оскільки вони не тягнуть за собою істотних матеріальних витрат.
Якщо ж говорити про додаткове обладнання, як система відеоспостереження, магнітний захист та інше – тут багато хто діє на свій розсуд. Часто можна побачити, що магазини не використовують магнітних наклейок та брелоків – вони досить дорогі, тому покрити витрати за вкрадений товар для компанії може бути вигіднішим, ніж забезпечувати магнітний захист продукції. Тут необхідно приймати рішення, виходячи з політики окремо взятого магазину та специфіки товарів, які в ньому продаються.
Також важливо згадати, такий спосіб мінімізації ризиків як страхування. До цього способу розумно вдаватися як тим, хто може дозволити собі всебічний захист, так і тим, хто не може покрити витрати на неї. На перший погляд може здатися, що для всебічно оснащеного магазину подібний захід не є обов'язковим, але це не так. В цьому випадку варто подумати непередбачуваних ситуаціях, таких як, наприклад, евакуація. Багато хто з нас хоч раз у житті були учасниками евакуації з торгових центрів, і, не має значення, має евакуація під собою реальний ґрунт чи ні, магазини під час нього залишаються беззахисними перед крадіжками. Саме тому варто додатково убезпечити себе від тих ситуацій, які можуть статися, навіть якщо здається, що враховано все (або практично все).
Що стосується великих магазинів, тут ситуація набагато складніша. У зв'язку з тим, що в тих торгових точках, де великі торгові площі та потік покупців, важко відстежити кожного, хто входить, крадіжки відбуваються набагато частіше. Співробітників у великому роздробі по відношенню до кількості покупців набагато менше, тому їхня дисципліна має бути жорсткішою, ніж дисципліна в маленьких роздрібних магазинах.
Персонал повинен бути пильним і спостерігати якщо не за всіма покупцями, то за тими, хто викликає у них підозру обов'язково. Менеджери повинні бути не менш пильними по відношенню до співробітників, виконуючи процедури їх перевірки наприкінці робочого дня та протягом зміни. Касова дисципліна повинна незмінно дотримуватися.
Що стосується товару, тут має бути віддано особливу перевагу засобам його індивідуального захисту, саме тому, що у великому роздрібному магазині (наприклад, в продуктовому гіпермаркеті) стежити за всіма людьми, що входять до нього, фізично не представляється можливим, тому завдання керівництва - максимально ускладнити злодіїві процес присвоєння товару. Тут повинні йти в хід магнітні наклейки і брелоки, індивідуальні пластикові контейнери, тримачі з обмежувачами, що закручуються, спеціальні кріплення для товару (зокрема, для техніки) та ін.
В обов'язковому порядку на вході в будь-який великий роздрібний магазин повинні бути шафи, в якому покупці можуть залишити свої особисті речі. Це не тільки дозволить захистити від крадіжок сам магазин, але також і покупців, які, захоплені покупками, можуть не помітити протиправних дій щодо їхнього власного майна (наприклад, таке можливо, якщо покупниця залишила свою дамську сумочку в продуктовому візку і пішла далі по рядах).
Особливе місце у системі безпеки займає відеоспостереження. В силу того, що на великих торгових площах неможливо встановити камери так, щоб сліпі зони повністю були відсутні, навігація відеоспостереження має бути спроектована таким чином, щоб захистити найцінніший і при цьому малогабаритний товар. Наприклад, у гіпермаркетах дуже часто немає камер у відділах з крупами, фруктами та овочами, але завжди є у відділах з алкоголем, сигаретами, гаджетами.
При дотриманні всіх вищезгаданих правил крадіжки в магазині можна істотно мінімізувати. Пильне ставлення співробітників, дисципліна, засоби індивідуального захисту та належним чином обладнане приміщення сприятимуть тому, що потенційні злодії швидше відмовляться від спроби вчинення крадіжки, побоюючись викриття.
P/S: Пропонуємо статті з нашого сайту - що таке митна вартість, а також, ощадлива логістика Lean Logistics, нові можливості для вашої компанії.