Митна вартість
Напередодні мені трапився цікавий кейс, пов'язаний з нашою митницею і майже вічним питанням митної вартості. Хочу тут поділитися якоюсь подобою інсайтів і своїх думок із цього приводу:
1. Митна вартість завжди була, є і буде завжди під пильним поглядом наших митних органів (ЗЕДом і митним очищенням займаюся вже кілька десятиліть).
Причин це кілька:
- не секрет, що практика заниження інвойсної вартості була, є і залишається одним з елементів конкурентної стратегії наших імпортерів;
- інша сторона питання, це виведення прибутку в інші юрисдикції, особливо коли бізнес, змушений продавати в "білу" і від ПДВ нікуди не дінеться, а в мита преференційні або значно менші, ніж платити податок на прибуток.
Все звісно залежить від галузі та рівня тіньового ринку, але це не питання даної публікації.
2. Коли є такі "гойдалки", то зрозуміло, що автоматично в нас запроваджено презумпцію вини (незважаючи на те, що МКУ, говорить про те, що посадовець має право поставити під сумнів вашу митну вартість, але давайте казати чесно, що це в більшості просто вирок). Зрозуміло, що є гласно-негласний індикатив, який рахується "в середньому по лікарні", механізм не зрозумілий (принаймні мені), він ніяк не пов'язаний з таким вартісними критеріями, як якість матеріалів, вартість бренду та інші фактори формування істинної ціни.
І виходить, що дешевий товар тебе "змушують" підняти за ціною, оскільки це нижче індикатива, а дорогий ти можеш занижувати до індикатива (якщо, звісно, домовишся з постачальником про те, як будеш платити).
Я свідомо опущу питання зацікавленості співробітників митних органів у "боротьбі" за митну вартість і плани щодо підняття.
Висновок 1: не шукайте справедливості визнання митної вартості за першим методом у системі, яка побудована з двох крайнощів і апріорі недовіри вашій вартості.
Свою "невинність" ви маєте доводити самі. Причому постійно, системно.
3. Митний брокер або декларант не буде вашим адвокатом у захисті митної вартості. Причини (деякі навіть у вигляді цитат):
- "мені ще на цій митниці працювати, і я не хочу сваритися";
- "моя справа тільки зробити ВМД за вашими документами";
- брокер заробляє від кількості декларацій і товарів у них, а не від того, що він вам підтвердив митну вартість, і ви заощадили кілька десятків тисяч гривень/доларів/євро під час оплати податків. Іншими словами - кількість грошей за годину роботи. (За багато років не бачив жодного імпортера, який мотивував брокера на % від економії);
- брокер заглиблюється у вашу поставку за кілька днів-тижнів до приходу товару на оформлення, а деякі речі необхідно робити стратегічно заздалегідь (наприклад, калькуляції, специфікації, відслідковувати котирування ринку на основні матеріали і сировину, і прогнозувати їхню зміну);
- окремо хочу виділити брокерів, які "качають" вас на гроші, розповідаючи про те, що треба дати грошей, щоб вам не підняли митну вартість. Це окрема категорія "фахівців", від яких точно треба бігти. (окремо хочу додати сюди спритних менеджерів ЗЕД, які також є ініціаторами таких схем).
Висновок 2: Хороший митний брокер - це ваш агент, експерт, консультант, з яким ви опрацьовуєте схему захисту митної вартості, який розуміє "кухню" і кому, що треба сказати, коли і в якій формі. На жаль, таких треба шукати. І коштує він не 2000 грн за ВМД (цифра умовна).
Далі я буду говорити про випадки, коли ваша митна вартість є правдивою і вона нижча за індикатив.
1. Підтвердження митної вартості процес постійні. Він починається з першої поставки (зразків, пробної партії тощо).
- Кожна партій це ваш плюс або мінус на захист вашої митної вартості (в подальшому на ваші ж ВМД митниця буде посилатися);
- Навіть якщо першими ввозите зразки на безоплатній основі, то вони мають бути з вартістю, за якою ви далі ввозитимете;
- Якщо перша партія у вас іде значно дорожче за майбутні основні поставки (через логістику тощо), то ціна за товар має бути максимально наближена до майбутніх постачань;
- не лінуйтеся гратися базисами поставки та умовами оплати, щоб наведена ціна EXW була однакова, тоді ви зможете вибудовувати логічно та юридично грамотну лінію захисту.
2. Якщо ви працюєте з виробником і в ексклюзиві, то ідеально зробити з ним договір Уповноваженої особи. Його змісту тут я описувати не буду, все залежить від ваших домовленостей, але основні вигоди, які він вам дасть: ви юридично є агентом виробника при спілкуванні з органами (нас тут цікавить митні).
Одні з плюсів:
- ви можете писати і подавати документи від імені виробника за своїм підписом;
- запитувати експертизи та інше від імені виробника;
- вносити зміни в маркування (якщо це зазначено в цьому договорі).
3. Ліцензійна угода на використання ТМ. Теж корисний договір, особливо при внесенні до митного реєстру інтелектуальної власності. У чому його користь?
- Коли вас починають порівнювати з іншими товарами за тим самим кодом використовуючи метод 2 або 3. При застосуванні порівняння "ідентичного" товару, якщо у вас товар в інтелектуальному реєстрі, ви сміливо можете запитувати інформацію про ввезення такого. Навряд чи вам її представлять - тоді це визнання, що митниця пропустила товар попри заборону інтелектуалки.
При аналогічному - у вас є завжди питання, як митниця оцінювала вартість ТМ при порівнянні митної вартості.
У мене в практиці відразу намагалися йти в 4-6 методи.
- Що робити, якщо у виробника кілька імпортерів цього ж товару. Якщо у вас один і той самий головний біль, тоді сідати і домовлятися про те, хто буде основним ліцензіантом, а хто буде субліцензіантом. А до реєстру інтелектуалки вносяться всі компанії як уповноважені імпортери. Ну і важливо, тоді вибудувати загальну стратегію щодо формування митної вартості, щоб вас не змогли "качати" тим, що "а ось минулого місяця в нас у базі важить така-то митна вартість".
У мене такі випадки були. Як же була здивована митниця, коли ми надавали копії декларацій дружньої компанії з їхніми печатками "Копія згідно з оригіналом", у відповідь на їхні такі коментарі.
4. Прайс-лист. Часто запитуваний митницею документ. І здебільшого його роблять із того ж інвойсу. Гаразд, якщо це формальність, щоб інспектор підтвердив вартість. Але в більшості випадків, це стандартний запит документів, за якими вам відмовлять. І те, як робиться прайс - це крок до відмови на підставі цього документа вам у визнанні митної вартості.
Основні помилки:
- Ви вважаєте, що ваш постачальник (з Китаю, Іспанії або США) дає всім прайс із тією самою ціною, що у вас в інвойсі, і з тим самим базисом поставки СІР ваше місто? Хто активно працює з ЗЕД знає, що постачальник практично завжди дає EX, щоб не морочитися з локальною доставкою та експортним оформленням. Іноді FOB або FCA. Моя думка - ідеальний прайс має бути на умовах EXW.
- Як ви вважаєте, прайс рівно на кількість позицій, що в інвойсі, виглядає правдиво? При тому, що постачальник вам вантажить у рази більше? Ідеально робити прайс для митниці відразу з підтвердженням цін постачальника (ви ж від нього в тому чи іншому вигляді отримуєте такий прайс).
- Документ має бути правдивим і повинен витримати перевірку/верифікацію митним органом. Я підготовку прайса попередньо обговорюю з постачальником, він його бачить і навіть підписує. Також обов'язково в прайсі вказую контактну особу на стороні постачальника з поштою і телефонами.
- якщо ваш товар робиться під вашою ТМ, як ви думаєте, постачальник може дати прайс на ваш продукт під вашою ТМ для відкритого ринку? Нонсенс. Тому або лист, або прайс на товар під noname.
5. Висновок експертної організації. Чому в наших головах цей документ і прайс вважається основним документом, який готуємо для митного органу. Я розумію причини: а) швидко (у т.ч. з підготовки); б) перекладаємо головний біль на інших експертів; г) історично склалося (ще до першої редакції МКУ), що такий документ вважався підставою для визнання ТМ.
Але часи змінюються. Для митниці висновок має ознайомчий характер, а ті висновки, які я бачив, ні про що (не кажучи про елементарні помилки інтерпретації ціни).
Висновок експертизи для мене документ, який дасть змогу у випадку звернення до суду цей документ долучити як ЕКСПЕРТНИЙ висновок, що був поданий митному органу і проігнорований. Ключовим тут є слово ЕКСПЕРТНИЙ. Це означає, що організація або особа, яка дала вам такий висновок, має ліцензію на проведення товарних експертиз.
Так, така експертиза коштує дорожче, ніж висновок ТПП, і в ній набагато більше аркушів. АЛЕ вона працює ефективніше. Кажу не з чуток.
6. Калькуляція. Моя думка, що це найзалізобетонніший документ, особливо якщо він ще підтверджений додатковими документами від постачальника або інформацією про вартість сировинних/матеріальних з торгових майданчиків.
Чому ми не можемо отримати від постачальника калькуляції?
1. а ви пробували? 90% відповідей - ні. Причини чого не пробували: а) менеджер ЗЕД у калькуляції абсолютно не розуміє; б) бухгалтер (особливо той, що не працював у виробництві), у цьому взагалі нічого не розуміє. Іншими словами, не знаємо і не хочемо морочитися. Не ми винні, а митниця, яка нам піднімає ТЗ.
2. Пробували, але отримали відмову. Причини відмов зазвичай дві: а) не хочемо показувати справжню собівартість; б) не розуміємо, як її зробити.
Зрозуміло, що універсальної відповіді я не напишу. Кожен товар - це індивідуальний підхід (мені доводилося робити калькуляції на товари з 2-3 основними матеріалами і вироби, що складаються з сотні елементів). Але основні узагальнені правила я сформулюю:
- Постачальник не хоче показувати прибуток. Не треба, він завжди її може "розмазати" в амортизації, накладних загальновиробничих витратах та інших статтях;
- важливо, щоб вартість і частка основних компонентів були правильними і відповідали ринковим. Однією з умов, описаних у МКУ, є те, що ціна товару має бути вищою за сировину і матеріали, з яких його зроблено;
- вартість цих матеріалів має бути правдивою на дату, якою ви фіксуєте цю калькуляцію. Ідеально, щоб постачальник вам давав свої інвойси, коли він купує цю сировину з правдивими цінами (це дає дуже сильну вагу вашій калькуляції).
На жаль, через конфіденційність інформації, я не можу прикріпити приклади повних калькуляції, які робилися для митниці (нижче тільки частина цього документа для ілюстрації).
Найцікавіше, що за більшої кількості ввезеної номенклатури створення калькуляції та прайсу можна автоматизувати в обліковій системі (у т.ч. з прив'язкою до вартості сировини і матеріалів). Як наслідок і створення прайсів. Так, це кропітка робота, але вона себе окупає.
7. Консультація щодо митної вартості. Це завжди була окрема історія. Більшість не користуються своїм правом, передбаченим МКУ, щодо письмового спілкування з митним органом у рамках консультацій з підтвердження митної вартості. Одразу скажу, що реєстр переданих інспектору додаткових оформлений письмово на вашому фірмовому бланку не є консультацією.
Ще з 2011 року, коли я почав активно захищати митну вартість, будучи директором з виробництва та логістики в міжнародній компанії, для мене лист-консультація був документом, в якому структуровано за пунктами з посиланнями на законодавство і на джерела було розписано докази на нашу користь, а також запити/запитання до інспектора в разі не підтвердження вартості.
Дуже важливо розуміти, якщо ви просто надали додаткові документи, декларацію закривають і дають вам рішення (вважається, що консультацію проведено). А якщо ви про консультацію заявили письмово, то вам мають відповісти письмово, і винести рішення не можуть, доки консультація не завершена (важливо про це заявити одразу в першому листі).
Одразу попереджу, що листи за розмірами бували різні, як і пакет підтверджувальних документів (Якось був пакет на 700 сторінок. Але повірте, воно того варте).
*** ВАЖЛИВО:
1. Якщо ви збираєтеся перший раз відстоювати свою вартість, порада - лягайте на ТЛС або СТЗ. Основний аргумент інспекторів, що давай піднімемо, ви більше заплатите на простої.
2 Оцінюйте економіку. Якщо вас хочуть підняти на 100 доларів на машині в 100 000, то подумайте про трудовитрати і ціну питання.
3. Щойно ви вийдете на шлях захисту митної вартості і у вас буде "дорослий" пакет, то митниця почне вередувати:
- почнеться перевірка ваги до одиниці;
- перевірка документів та їх коректність заповнення, тощо.
Вам треба бути впевненими в тому, що у вас тут усе ідеально. Тоді все окупиться з лишком.
Повторюся. Підтвердження митної вартості в нашій країні в осяжному майбутньому буде. Не штовхайте на митницю/брокера, якщо ви самі не готові до того, щоб поборотися за свої гроші, конкурентну собівартість.
P/S: Наша компанія пропонує онлайн тренінги з логістики в Україні, а також, пропонуємо відео корпоративний тренінг з логістики, для Вашої компанії.