По всем вопросам обращаться
info@nbc.ua
(044) 233-46-69

Як скоротити крадіжку на підприємстві?

3 основні причини крадіжки у компанії.

  Крадіжка в компанії трапляється на різних рівнях і з низки причин, але вона незмінно завдає шкоди організації. По-перше, фінансовий – найчастіше крадуть чи гроші, чи цінне майно. По-друге, культурний – наявність злодія руйнує атмосферу у колективі, породжує недовіру та негатив.

Щоб розібратися з крадіжкою та запобігти її, потрібно визначитися з її причинами. Розглянемо основні їх.

Недбалість служби охорони.
  Охорона на підприємстві покликана контролювати порядок та запобігати випадкам крадіжки. Якщо вона працює погано, то проблема або в самих співробітниках, які недбало ставляться до своїх обов'язків, або в компанії, яка не приділяє охоронній системі належної уваги. Найчастіше охорона контролює порядок на місцях, спостерігаючи за камерами та контролює вхід/вихід співробітників та відвідувачів, тим самим обмежуючи можливість винесення майна за межі компанії.

Регулювати це питання можна у різний спосіб. Наприклад, розробити правильні посадові інструкції, уважніше ставитися до підбору персоналу та охоронної системи або розподілити відповідальність між усіма членами колективу. В одній із організацій втрати, які не може відшкодувати страхова компанія, компенсуються із фонду премій та бонусів, а також частково із зарплати співробітників – це змушує уважніше ставитися до дисципліни та обов'язків та контролювати порядок.

  Відсутність системи контролю.
Крадіжка у компанії – це стаття, і навряд чи хтось хоче потрапити на порушення закону. Однак якщо належних заходів контролю немає, то знаходяться несумлінні люди, які готові ризикнути. Ваше завдання – забезпечити з боку компанії всі необхідні заходи контролю.

Часто певні етапи залишаються без належної уваги: здається, що коли все відображається у звітності, то за процесом можна простежити. Насправді все набагато складніше. Залишати у відкритому доступі можна лише те, що має найменшу цінність. Значні об'єкти варто забезпечити додатковою системою контролю та призначити відповідальних за їх безпеку. Вона має бути закріплена офіційно та з урахуванням можливих наслідків. Наприклад, раптове звільнення співробітника має знімати матеріальної відповідальності за майно фірми. Крадіжка має ганитися на всіх рівнях. Винуватці крадіжки не повинні залишатися безкарними, навіть якщо вони обіймають керівні посади.

Неякісний вибір персоналу.
  Сьогодні багато компаній включають у відбір на вакансію тестування на поліграфі, прагнучи запобігти крадіжкам шляхом початкового підбору сумлінного персоналу. І це правильно – правда дуже дорого. Хоча вам вирішувати, що дорожче – витратитись на перевірку чи не дорахуватися обладнання чи грошей.

Варто ретельно ставитись до вибору співробітників, щоб уникнути подібних ситуацій і постаратися запобігти крадіжці ще до моменту її можливого вчинення. Причин для злодійства може бути безліч: від банального бажання вигоди до прагнення помститися чи завдати шкоди. Пам'ятайте, що дисципліна та безпека організації в першу чергу залежить від керівництва. У колективі з добрим кліматом, а також за наявності чіткої системи контролю та прописаної відповідальності ймовірність крадіжки значно знижується.

Як зловити співробітника на крадіжці?
  Крадіжка у компанії нерідко стає провиною самої компанії. Недогляд, недбалість у контролі або підборі персоналу – все це створює загрозу крадіжки. Щоб упіймати співробітника на крадіжці, необхідно розробити комплекс заходів, який дозволить контролювати персонал на різних рівнях.
  По-перше, варто визначити матеріальну відповідальність: вона може лягати як на одного співробітника, так і на всіх. Останній варіант робить колектив більш згуртованим і змушує зберігати пильність, підвищуючи шанси те що, що злодія розкриють його колеги.
  По-друге, не ігноруйте сучасні технології: сьогодні можна контролювати практично все в автоматизованому режимі, уникаючи ризику людського чинника.
  По-третє, якщо масштаби компанії дозволяють, варто заснувати власний відділ безпеки або приділяти належну увагу контролю та охоронним системам. Якщо навіть крадіжка станеться, винуватця простіше вирахувати.

За законом крадіжка – це злочин. Винного слід передати до рук відповідних органів. Однак у реальному житті факт крадіжки часто замінюється з різних причин: причетні родичі, недостатньо доказів та ін.

  *** Причини скоєння крадіжки в компанії можуть бути різними, але замовчування – не найкращий варіант.

Коли крадіжка сталася, насамперед варто знайти всіх, хто в цьому винен – від злодія до служб та співробітників, які відповідають за це. Пошук винного процес неприємний та стресовий, особливо якщо у компанії до цього були добрі стосунки між співробітниками. Емоції можуть негативно впливати на процес розслідування, тому якщо є можливість, варто довірити це компетентним фахівцям.

Насамперед необхідно ретельно проаналізувати сферу, в якій відбулося злодійство. Як тільки ви визначилися з підозрюваним або підозрюваним, слід провести розмову. Часто крадіжка на підприємстві не так просто довести, чи буває мало прямих доказів, а звинувачення ґрунтуються на підозрах. Тому з усіма передбачуваними винуватцями варто говорити за фактом, уникаючи натяків – лише чітка інформація, яку можна підтвердити чи спростувати. Задаючи прямі та чіткі питання, потрібно відстежувати реакцію, це допоможе зрозуміти, бреше людина чи ні. Хвилювання, ухилення та приховування частини інформації – привід насторожитися.

Які запитувати? Насамперед, пов'язані з прямою діяльністю підозрюваного: кількість клієнтів та угод, трудовий розпорядок, обов'язки, деталі подій, що передують факту крадіжки. Головне, щоби на них можна було відповісти однозначно.

У фіналі варто поставити пряме питання про крадіжку та оцінити реакцію співрозмовника. Варіант розвитку подій зазвичай 2: або людина визнається (тоді проблема вирішена) чи ні. В останньому випадку підозрюваний може збрехати – і тоді варто уважно проаналізувати події, відповіді та реакцію. У більшості випадків видає нервову поведінку або прагнення уникнути прямої відповіді.

Відсутність доказів і людський фактор робить усі визнання нестійкими та хисткими, тому краще не покладатися на чуття та довірити стеження спеціальної техніки, яку складно обдурити.

3 принципу запобігання крадіжкам у компанії.
  Найвигідніше рішення – не ліквідувати наслідки злодійства, а запобігти його. Працюючи над припиненням крадіжок у компанії, ви знижуєте шанси на те, що проблема взагалі станеться і вам доведеться її вирішувати. Крім застосування технічних засобів та розробки охоронних заходів для запобігання крадіжкам варто дотримуватися наступних принципів.

  1. Публічність.
 Крадіжка майна компанії – порушення, за яким мають наслідувати санкції. Необхідно донести це до співробітників і переконатися, що кожен з них розуміє ступінь відповідальності за порушення.

  2. Культура.
 У успішній компанії крадіжка неприйнятна на корпоративному рівні, оскільки шкодить благополуччю підприємства. Якщо співробітники працюють не лише заради грошей, але ще й заради ідеї та мети, яку переслідує компанія, то на злодійство вирішитиметься набагато складніше.

  3. Жорсткий контроль.
 Сама наявність різних рівнів та методів контролю дисциплінує та запобігає крадіжкам на психологічному рівні. Якщо майно компанії ніяк не захищене, то шансів на його злодійство набагато більше, ніж якщо цьому перешкоджає система охорони, камери стеження та контроль працівників на робочих місцях.

P/S: Також пропонуємо ще декілька цікавих статтей - Складське приміщення: що краще, купити чи взяти в оренду? Також - Як заробити гроші в інтернеті? А також, цікава та корисна статття від нашого партнера - Як досягти успіху в житті? Хто зна, може і потрібно це знати?