По всем вопросам обращаться
info@nbc.ua
(044) 233-46-69

Як організувати логістику підприємцю-початківцю?

Логістикою називають весь процес передачі товарів та послуг кінцевому споживачеві: від закупівлі сировини у постачальників до доставки замовлення. Тобто це все, що пов'язане з постачанням, доставками, переміщенням продукції між філіями та цехами, зберіганням, відвантаженням.

Розбираємося, як правильно організувати логістику підприємцю-початківцю. Спойлер: доведеться добре попрацювати, але це більш ніж окупиться надалі.

Що таке логістика?
Часто думають, що логістика — це просто організація доставок: замовили ЗІЛ, видали товар, проконтролювали, щоби вантаж вчасно доїхав до одержувача. Насправді ні.

Логістика - це контроль та оптимізація передачі продукції та послуг від постачальника кінцевому споживачеві на всіх етапах виробництва. Головна мета логістики — мінімізувати витрати на виробничі процеси, а отже, знизити витрати та підвищити прибуток. Доставка замовлень, вибір маршруту, контроль вантажу теж логістика, але лише невелика її частина.

Робота над логістикою передбачає контроль постачання сировини, забезпечення підприємства запасами, обробку продукції складі, організацію швидкого обміну інформацією всередині компанії. Фахівці оптимізують бізнес-процеси, алгоритмізують та автоматизують усе, що можна. Зазвичай цим займається цілий відділ, але якщо підприємство невелике, це може взяти на себе керівник або доручити одному фахівцю.

Логістика включає:
 - Управління транспортом. Логісти вирішують, який вид транспорту оптимально використовуватиме для конкретних перевезень, підбирають автомобілі, стежать за виконанням замовлень. Також можуть контролювати обслуговування транспортних засобів.
 - комунікації. Одне з головних завдань логістики — зробити так, щоб замовлення нормально оброблялися, водії вчасно отримували інформацію про доставки, відділи всередині компанії володіли необхідною для роботи інформацією.
Забезпечення запасів. Це замовлення нових партій сировини, забезпечення безперебійного постачання товарів, управління запасами на складах.
- Оформлення документів. У великих компаніях саме логісти беруть участь у укладанні контрактів із постачальниками, оформленні супровідних документів на вантажі, митному оформленні товарів.
 - управління складами. У компетенції логістів керування всім, що відбувається на складах: сортуванням, упаковкою, прийманням, відвантаженням товарів.

Без грамотної організації логістики розпочнеться бардак: простої виробництва, втрачені замовлення, тривала доставка продукції і, внаслідок цього, незадоволення клієнтів. В результаті витрати на виробництво зростатимуть, а чистий прибуток знижуватиметься.

Логістика потрібна всім компаніям, які так чи інакше доставляють товари покупцям або замовляють у постачальників.
Доречи, ми пропонуємо, відео тренінг Управління запасами товарів та готової продукції, а такж, відео Корпоративні тренінги з логістики, нові можливості.

Наведемо приклад: у невеликому місті працює магазин будматеріалів. Власник купив ЗІЛ, щоб закуповувати товари у найближчому великому місті з оптовими складами та привозити дошки, металопрофіль та металопрокат клієнтам. Навіть за невеликого обороту він уже працює з логістикою:
 - стежить за наявністю товарів у магазині і, коли щось закінчується, сам їде закуповувати нову партію чи замовляє продукцію у постачальників, домовляється з ними про час доставки та стежить, щоб усі привезли вчасно;
 - коли покупець приїжджає чи дзвонить, щоб замовити доставку, передає дані про замовлення вантажникам та водієві, щоб ті виконали його.

Те ж саме можна сказати про ресторани, суші-бари, маркетплейси, зоомагазини: всі вони отримують поставки, а деякі - доставляють замовлення клієнтам.

*** "На самостійну організацію внутрішньої логістики компанії переходять з кількох причин:
- Організація нова, початківець. На етапі становлення самостійно вибирає оптимальні варіанти доставки замовлення від постачальника та/або кінцевого покупця.
- Компанія давно на ринку, але розвиває нові послуги, пов'язані із необхідністю доставки партій вантажів.
– Компанія давно існує, але раніше закуповувала товар із доставкою силами свого постачальника, а тепер, з метою оптимізації, сама вивозить його зі складу свого відправника. Отже, перевезення вантажів лягає на плечі її співробітників.
– Компанія розширює географію присутності. Для нових регіонів їй потрібна організація нових логістичних процесів.
– Компанія розширює варіанти збуту продукції, збільшує обсяги закупівель. Їй потрібні нові потужності та вигідніші варіанти транспортування.