По всем вопросам обращаться
info@nbc.ua
(044) 233-46-69

Як відкрити транспортну компанію

Як відкрити бізнес на доставці збірних вантажів Україною? Розглянемо бізнес-модель запуску структурного підрозділу транспортної компанії в рамках одного міста-мільйонника та підрахуємо фінанси.

Український ринок компаній, що надають логістичні послуги, на сьогоднішній день є одним із найбільш конкурентних. Втім, це не заважає сотням підприємців щороку реєструвати нові транспортні компанії та успішно розвиватися у цьому напрямі, отримуючи добрі доходи.


Які особливості цієї ніші бізнесу і в чому секрет успіху транспортних компаній, які з невеликих регіональних гравців ринку за кілька років виросли у великих представників індустрії? Сьогоднішнім матеріалом ми відкриємо цикл із кількох статей, у кожній з яких розглянемо особливості ведення бізнесу з різних напрямків логістики.

Почнемо із доставки збірних вантажів до України. Спочатку визначимося з термінологією.

*** Доставка збірними вантажами передбачає, що одним вантажним транспортним засобом доставляється різний товар для кількох клієнтів відразу. Це може бути, наприклад, тентована фура, в кузов якої помістили для доставки відразу і автозапчастини для оптового дистриб'ютора, і канцтовари для іншої невеликої фірми, і приватні речі для переїзду фізособи в інше місто.

Найбільш відомі у сфері доставки збірних вантажів такі федеральні компанії, як ТОВ “ОПТІМАЛ ЛОГІСТИК”, транспортна компанія "Trans Level Logistic" та ТОВ "ТЕК Спецтранс". Їх відрізняє гарна зона покриття (філії присутні у більшості міст України) та оперативні терміни доставки. Проте всі вони починали з малого – коли відкривався один або кілька філій країною, між якими запускалися регулярні рейси (шатли). У сьогоднішньому прикладі ми розглянемо бізнес-модель відкриття структурного підрозділу транспортної компанії у межах одного міста-мільйонника. Саме за таким принципом працюють численні невеликі регіональні транспортні компанії.

* Основний потік вантажів у велике регіональне місто йтиме з Києва, проте це зовсім не означає, що вам потрібно відкривати відразу друге представництво в столиці. Для початку можна домовитися про консолідацію та завантаження збірних вантажів із підрядником у Києві – благо на сьогоднішній день таких компаній у Першопрестольній вистачає.
Маючи нагоду, наша компанія пропонує онлайн тренінги транспортна логістика в Україні, а також, отнайн тренінги складська логістика, від А до Я.

Вибір складу та офісу
Отже, юрособа відкрита, підрядника з обробки вантажів у Києві знайдено – і час задуматися про пошук приміщення. Для початку вам знадобиться склад площею мінімум 100 квадратних метрів і невеликий офіс для розміщення 3-5 осіб.

Відштовхуватися під час пошуку місця під логістичну компанію варто саме від складу. Ви повинні розташовуватися в зручному з точки зору транспортної розв'язки місці, при цьому вкрай бажано, щоб це не був центр міста (зі складнощами проїзду фур до жвавого центру думаю і так зрозуміло). Ідеальний варіант – промзона у межах міста, причому найкраще, якщо територія бази буде під цілодобовою охороною.

Головний критерій при пошуку складу на старті – наявність пандуса для навантаження та вивантаження фур та малотоннажного транспорту. Він повинен розташовуватися нарівні з вантажною висотою більшості машин, які ви плануєте використовувати у роботі.

Такий варіант оптимальний, якщо покупка кари (від півмільйона гривень за старий варіант у хорошому стані) не входить до ваших найближчих планів. Наявність пандуса дозволить обійтися ручним візком або рохлею, впоратися з яким зможе будь-який вантажник. Вартість рохлі буде незрівнянно менша за кару – близько 6 000 гривень.

З офісом все простіше, головні критерії – його близькість до складу, наявність проведеного бездротового інтернету та телефонії та наявність зручного паркування у кроковій доступності.

Обладнання та витратні матеріали
Купівлю рохлі ми вже згадали, а тому для обладнання складу крім неї знадобляться лише пакувальні та допоміжні матеріали: повітряно-бульбашкова плівка, дерев'яні ящики для решітування вантажів, палети. Спочатку на все про все піде близько 8 000 гривень.

Основна стаття витрат - купівля комп'ютерів або ноутбуків для співробітників, а також принтер та сканер. Можна купити МФУ, але тоді одночасно і друкувати та сканувати документи зможе лише один співробітник. Необов'язково витрачатися на нову та потужну оргтехніку – щоб укомплектувати 5 робочих місць цілком достатньо 50 000 гривень.

Також близько 17 000 гривень піде на покупку меблів – столи та крісла на 5 осіб.
Хочемо ще запропонувати, онлайн тренінги Управління запасами товарів та готової продукції, і онлайн тенінги організація процесу закупівлі та планування запасів.

Робота з постачальниками послуг та клієнтами
Надзвичайно бажано перед відкриттям своєї транспортної компанії попрацювати хоча б пару років найманим співробітником у цій сфері – отриманий досвід допоможе набити «шишки», а заразом напрацювати свою власну базу клієнтів та перевізників.

Перше, з чим доведеться зіткнутися – пошук водіїв та власників транспорту для перевезення вантажів. Поки телефон вашого логіста не розривається щохвилини від заявок, купувати свої фури та ГАЗелі немає сенсу. Відразу витрачати на 20-тонну вантажівку щонайменше 1 000 000 гривень або пов'язувати себе по руках та ногах лізинговими платежами – сумнівне рішення на старті роботи. Набагато простіше користуватися послугами платної біржі вантажоперевезень – наприклад «АвтоТрансІнфо». Існуюча система рейтингів біржі дозволить обрати досвідченого перевізника та убезпечити себе від шахраїв.

Крім взаємодії з власниками фур, необхідно набрати кур'єрів на легкових авто та невеликих фургонах-«каблучках» для доставки внутрішньоміськими маршрутами. Справа в тому, що далеко не кожному клієнту буде зручно приїхати та забрати вантаж із вашого складу, а тому важливо продумати ефективну доставку до адрес. Якщо посилки невеликі, можна задіяти таксистів – багато сервісів, наприклад «Яндекс.Таксі», вже пропонують спеціальний тариф формату кур'єрської доставки.

Шукати клієнтів найпростіше за допомогою мережі, наприклад, сервіс 2ГІС дозволяє робити вибірки потенційних клієнтів за сегментами та географією. Цю роботу можна покласти на менеджера з продажу або зайнятися на початку пошуком клієнтів самому. Будьте готові до великої кількості холодних дзвінків, і наступних за деякими зустрічей з клієнтами.

Підбір співробітників транспортної компанії
Спочатку можна обмежитися персоналом з 5 осіб – в офісі працюватимуть менеджер з продажу, логіст і спеціаліст з роботи з клієнтами.

- Менеджер з продажу. "Продажник" займеться пошуком клієнтів (телефонні переговори та виїзди "в поля"), логіст буде взаємодіяти з перевізниками, а спеціаліст по роботі з клієнтами бере на себе документообіг з клієнтами, що діють (прийом заявок, формування транспортних накладних і т.д.). Зарплата менеджера з продажу залежить від досвіду та формується з фіксованої ставки та відсотків від наведених клієнтів у середньому від 30 000 гривень. Однак це не стеля. Хороший сейлз менеджер може отримувати понад 70 000 гривень – за умови, що генерує потік клієнтів з постійним доходом.

 - Логіст. ФОП логіста формується також із окладної частини та відсотків за перевезення, в середньому близько 25 000 гривень.

- Фахівець із роботи з клієнтами зазвичай отримує невеликий фіксований оклад у 20 000 гривень, на цю позицію можна взяти людину без досвіду роботи зі студента, який хоче розвиватися у сфері логістики.

- Працівники. На складі потрібна присутність мінімум двох осіб, це вантажники, один з яких може виконувати функцію комірника – консолідувати вантажі та звіряти їх згідно з транспортними накладними.

 - Штатний бухгалтер на старті не настільки важливий – на перший час ви можете скористатися послугами спеціаліста на аутсорсі. Це близько 4000 гривень на місяць.

Маркетинг транспортної компанії
Оскільки основними клієнтами "транспортників" є насамперед корпоративні клієнти, слід зробити акцент саме на залучення компаній. З погляду офлайну, максимум, що необхідно зробити – розмістити рекламу на банерах, а також зробити помітну вивіску на складі.

Звичайно, в наші дні обов'язковим буде сайт-візитка з переліком послуг та тарифів, що надаються, а також діючі акаунти в соцмережах. Не забуватимемо і про те, що в логістиці добре працює "сарафанне радіо", коли задоволений наданими послугами клієнт наводить іншого.
P/S: Цікаві статті з нашого сайту - Основні види норм праці. Основні способи обліку трудових норм, а також як вести успішні переговори щодо закупівлі з великими компаніями правильно?