По всем вопросам обращаться
info@nbc.ua
(044) 233-46-69

Основні стандарти мерчандайзингу. Цілі та завдання торговельного мерчандайзингу

Головною та основною метою торгового мерчандайзингу є підвищення продажів і, як наслідок, підвищення рівня доходу, тобто цілі мерчандайзингу мало чим відрізняються від інших інструментів маркетингу. Але є суттєва різниця у завданнях.

 Так, наприклад, мерчандайзинг спрямований на:
- Створення необхідного товарного запасу з метою своєчасного забезпечення магазину асортиментом;
- Забезпечення грамотної розстановки та розташування брендів у торговому залі;
- приведення асортименту в товарний вигляд (створення привабливої упаковки, що продає);
- створення працюючих та ефективних методів просування товару серед споживачів;
- розробка та реалізація основної ідеї мерчандайзингу;
- створення всередині організації підрозділу, відповідального за розробку та реалізацію мерчандайзингу;
- Навчання співробітників підрозділу мерчандайзингу методам продажу товарів.

Основи та принципи мерчандайзингу в магазині.
Принципи торгового мерчандайзингу прості та зрозумілі для будь-кого, хто працює у сфері роздрібної торгівлі. У глобальному сенсі, якщо продавець у своїй роботі керуватиметься ними, то його магазин завжди буде сповнений покупців, конкурентоспроможність буде на найвищому рівні, а прибуток зростатиме і збільшуватиметься.

Принципи мерчандайзингу:
1. Сприятлива атмосфера у магазині (правильне освітлення, відсутність сторонніх шумів, комфортна температура).
2. Доступність товару для покупців. Весь товар, представлений на полицях чи вітринах магазину, має бути у вільному доступі. І якщо покупець захотів саме цей тюбик зубної пасти, що лежить у лівому нижньому кутку полиці, продавець зобов'язаний йому її продати.
3. Цінник товару має нести правдиву та достовірну інформацію про товар. Особливо це стосується його вартості.
4. Сумісність. Схоже на товарне сусідство на полицях холодильника в ресторані. Товари, розташовані поряд або в безпосередній близькості один від одного, повинні належати до одного сегмента або цільової аудиторії (не можна, наприклад, покласти поруч на полиці батончик Mars та піну для гоління ARKO).
5. Зона витягнутої руки. Будь-який потенційний споживач із цільової аудиторії повинен вільно і без обмежень взяти товар, що цікавить (немає сенсу розміщувати дитячі туфлі на стелажах, висотою 1,7 м. – діти їх просто не побачать).

Існує набір правил або стандартів, які активно застосовуються в мерчандайзингу. Вони ґрунтуються на практичному вивченні психології споживачів. Стандарти покращують клієнтський досвід та роблять процес купівлі максимально простим. Це дозволяє бізнесу більше заробляти,

Читайте як утримати коханого поряд? І звісно, Як справити гарне враження та відкинути хвилювання?

Ось деякі з популярних стандартів:
- Товар завжди мають "обличчя" до клієнта. Покупець повинен добре розглянути і прочитати упаковку. Неприпустимо, коли один товар загороджує інший.
- Цінник роблять розбірливим і зрозумілим. Вартість, знижка, найменування товару — все має бути легкочитаним. У покупця не повинно виникати питань щодо ціни.
- Товари викладають блоками. Продукцію на полицях мають у своєму розпорядженні за категоріями, брендами або іншими критеріями. Викладка має бути логічною, щоб клієнт міг швидко в ній розібратися.
Нижні полиці – для великих товарів, верхні – для дрібних. Така викладка краще виглядає візуально, та й брати важкі товари знизу набагато зручніше.
- Просуваються товари розміщують на рівні очей. Саме ці товари покупець побачить із першого погляду на вітрину.
До всіх товарів забезпечено вільний доступ. Для можливості вибору грамотно організують простір, розміщують POS-матеріали та покажчики з написами.
- Товари з коротким терміном зберігання ставлять ближче до клієнта. При викладанні наперед слід ставити товари з невеликим терміном придатності. Це дозволить запобігти списанню застарілої продукції.
- Маршрут покупця торговим залом роблять максимально довгим. Викладку мають так, щоб клієнт якомога довше йшов до каси. Він може згадати про щось потрібне, купити незаплановані дрібниці, що сподобалися, і в результаті це підвищить середній чек.

Грамотний мерчандайзинг передбачає не сліпе копіювання популярних прийомів і методів. Необхідно відстежувати реакції покупців, аналізувати поведінку клієнтів, виявляти працюючі техніки.

На завершення.
Існує тисячі нюансів викладення товарів. Деякі методи ефективно працюють на одну аудиторію, але можуть виявитися марними для іншої. Тому мерчандайзинг потребує уважності та оперативної реакції на поведінку покупців. Головний постулат – орієнтація на клієнта. Демонструйте товари "з науки", і зростання продажів не забариться.