Методологія Lean: що це, кому та як використовувати
Lean production або концепція ощадливого виробництва - це метод управління, за допомогою якого можна покращити роботу компанії, збільшити прибуток та скоротити витрати. У дослідженні "Досвід впровадження концепції „Ощадливе виробництво" в українських компаніях» аналітики наводять причини, з яких компанії впроваджують Lean:
- 58% респондентів використовують методологію, щоби збільшити свою конкурентоспроможність;
- 18% застосовують її для збільшення прибутку та зниження витрат;
- 12% – щоб модернізувати виробництво;
- 12% - через тяжку економічну ситуацію на підприємстві.
Розповідаємо, у чому суть концепції Lean, яким компаніям варто її використовувати та які інструменти для цього потрібні. Ділимося прикладами та досвідом впровадження ощадливого виробництва.
Суть методу Lean
Lean manufacturing - це система управління, в основі якої лежать такі принципи, як створення цінності продукту, усунення втрат та постійне вдосконалення. Простіше пояснити, що таке Lean на конкретних прикладах.
Х – Звичайне виробництво, на якому не використовують метод Lean. Вранці працівники заводу протягом години розподіляють завдання, встановлюють хто з яким обладнанням працює. Щодня 25 - 45 хвилин у них йде на те, щоб знайти потрібні деталі на складі. Через це продуктивність падає, один працівник за зміну випускає 10 одиниць товару. Співробітникам доводиться надовго залишати робоче місце, щоб знайти деталі, тому вони не мають можливості стежити за обладнанням, в результаті збільшується кількість дефектів.
V – Виробництво, на якому використовують метод Lean. Щовечора відповідальний співробітник складає завдання наступного дня, розподіляє обладнання між працівниками. Вранці вони одержують готове завдання, одразу приступають до роботи. На заводі впровадили систему зберігання деталей та автоматизацію їхнього пошуку. Наразі співробітники витрачають 5 хвилин, щоб знайти потрібну деталь. Один працівник за зміну випускає 12 одиниць товару. Швидкість випуску продукції збільшилась на 20%, рівень шлюбу знизився на 17%.
Пропонуємо тренінг ощадлива логістика Lean Logistics, також, відео корпоративні тренінги з логістики в Україні. І дізнайтесь, шо таке ощадлива логістика Lean Logistics, і навщо це потрібно для компанії. І обов'язково - як впроваджувати lean - технології у логістиці. нові можливості.
Lean (ощадливе виробництво) часто називають методологією, хоча конкретних наборів готових дій цього методу немає. Це швидше філософія, чиї принципи можна дотримуватися, використовуючи певні інструменти. Але вибудовувати систему Lean доводиться самостійно, оскільки кожної компанії вона унікальна.
Оскільки метод називають ощадливим виробництвом, може здатись, що його слід використовувати, якщо компанія виробляє якийсь товар на заводі. Але це не так. Філософія використовується для створення цифрових продуктів та програмного забезпечення, її впроваджують фінансові компанії, банки, освітні та медичні установи. Концепція підходить для сфери обслуговування та спеціалістів технічної підтримки.
Наприклад, якщо необхідно впровадити ощадливе виробництво для служби доставки ресторану, керівники вивчають всі операції, вважають, що можна оптимізувати. Допустимо, робота служби доставки виглядає так:
1. Оператор приймає замовлення.
2. Кухня отримує замовлення, ставить його у чергу.
3. Кухар готує страви.
4. Страви готові, замовлення чекає на доставника.
5. Доставник забирає та відвозить замовлення.
6. Доставник отримує гроші від клієнта.
В результаті аналізу стає зрозуміло, що друга та четверта дії збільшують термін доставки товару, тому їх потрібно оптимізувати. Для цього є певні інструменти, про які ми розповімо далі.
*** Цілі Lean
Lean впроваджують, щоб випускати продукт, що подобається клієнту, при цьому скорочуючи втрати. Це основна мета цієї філософії. Втрати - це події, які ніяк не відбиваються на цінності продукту. Наприклад, до втрат відносять шлюб чи зайві дії працівників.
Крім основної мети, є й інші:
– Випускати стільки товару, скільки потрібно покупцям на практиці. Не більше та не менше.
- Добитися високої якості товару та відсутності шлюбу.
- забезпечити швидку доставку товару до кінцевого споживача.
- використовувати складські приміщення невеликої площі.
- ефективно використовувати всі види ресурсів.
- залучити всіх співробітників до розробки цінних продуктів.
Тобто завдання методу полягає в тому, щоб усіма зусиллями створити цінний продукт і усунути те, що заважає отримати такий продукт. Наприклад, мінімізувати шлюб, зберігати великі запаси товару, не переплачувати за оренду складу.
Принципи Lean.
Принципи ощадливого виробництва прості, але за ними стоїть система ретельного планування бізнес-процесів та їхнього постійного поліпшення. Основні принципи:
1. Зрозуміти, у чому цінність товару споживача. Це означає, що потрібно вивчити запити споживачів, щоби вдосконалити виробництво під них. Припустимо, покупцям важлива відсутність шлюбу. Отже, слід удосконалити технологію випуску продукції та процес контролю якості таким чином, щоб мінімізувати шлюб.
2. Проаналізувати всі дії та усунути непотрібні, які не допомагають зробити продукт цінним. Необхідно детально вивчити кожну дію на всіх етапах створення продукту та оптимізувати їх. Припустимо, під час аналізу виявляється, що співробітники витрачають багато часу на оформлення упаковки: наклеюють штрих-коди, стікери, вручну маркують товар. Значить, маркування краще автоматизувати, а стікери взагалі прибрати, якщо це не позначиться на цінності.
3. Створити безперервний потік роботи. Усі виробничі процеси потрібно вибудувати за принципом конвеєра, щоб співробітники працювали швидко та злагоджено, не було простоїв через затримку сировини чи інших збоїв у роботі.
4. Враховувати бажання споживачів. Не варто випускати продукцію із величезним запасом. Тоді вона лежатиме на складі, доведеться витрачати зайві гроші на оренду. Поки товар не продається, кошти заморожені, оскільки де вони повертаються у організацію як виручки.
5. Удосконалювати процес роботи. Вибудовувати процес роботи за методом Lean необхідно постійно. Цю концепцію повинні вивчати всі співробітники вашої компанії, щоб застосовувати її у роботі.
Ці принципи Lean дозволять розробляти конкурентоспроможний продукт, допоможуть зменшити витрати, покращити продуктивність роботи співробітників.
*** Види втрат
Відповідно до принципів ощадливого виробництва необхідно домогтися підвищення цінності товару. Якщо покупцю важливо отримати товар якнайшвидше, значить, цінність полягає в тому, щоб максимально скоротити швидкість доставки.
У філософії Lean є поняття втрати. Це все те, що негативно впливає на цінність продукту або знижує прибутки вашого бізнесу. Наприклад, компанія довго доставляє товар через непродуману систему логістики. Це і є втрата.
Усього існує 8 видів втрат:
1. Перевиробництво. Щоб скоротити кількість продукції, яку користувачі не розкупили, необхідно враховувати попит. Наприклад, не випускати товар великими партіями. Цей вид втрати тісно переплітається із наступним.
2. Зайві запаси. Нагромадження товарів призводить до збільшення витрат за його зберігання. Це може бути виправдано лише у періоди підвищеного попиту. Припустимо, завод виробляє штучні ялинки, у листопаді та грудні очікується підвищений попит, тому у ці місяці випускають великі партії виробів. Але виробляти ялинки із запасом із лютого по жовтень — це не раціонально.
3. Очікування. Сюди включають простої, пов'язані з поломкою обладнання чи недостатньою автоматизацією цеху.
4. Транспортування. Це проблеми на всіх етапах транспортування сировини, напівфабрикатів та готової продукції. Коли постачальник матеріалу затримує партію на тиждень, це є проблеми з транспортуванням.
5. Зайві рухи. Це втрати, пов'язані з тимчасовими витратами через зайві дії співробітників. Робочий витрачає 25 хвилин на день на пошук потрібних деталей, він робить зайві рухи, які не несуть цінності.
6. Шлюб. Бракована продукція призводить до збитків, оскільки її необхідно замінити чи відремонтувати. Ще це шкода репутації бізнесу. Тому компаніям важливо продумувати, як мінімізувати шлюб.
7. Непотрібна обробка. Це неефективна обробка продукції, яка може спричинити фінансові втрати. Наприклад, компанія використовує застаріле обладнання створення металевих корпусів. Через старе обладнання з виробництва збільшуються відходи, зростає собівартість готового товару.
8. Невикористаний потенціал команди. Співробітники можуть пропонувати цікаві ідеї щодо покращення робочих процесів. Варто розглядати процеси з їхньої точки зору, це допоможе покращити технологію виробництва.
Перші сім видів втрат виділив Тайіті Воно, який вважається засновником концепції ощадливого виробництва. Останній варіант після проведення досліджень додав Джеффрі Лайкер.
P/S: Пропонуємо більш дізнатить, про онлайн тренінги з логістики в Україті, та в СНГ. Також, відео тренінг складська логістика, в вашій компанії. І пропонуємо, відео тренінг транспортна логістика, нові можливості і нові фішки...